SSS – Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

İNFRARED PROJEKTÖR İLE GECE GÖRÜŞÜ NASIL SAĞLANIR?

İnsan gözü 400nm ile 700 nm dalgaboyları arasındaki ışığı algılar. CCTV kameraların algılama bölgesi ise 1000 nm’ye kadar gider. Infrared projektörler insan gözünün görme alanı dışında ancak CCD kameraların görme alanı içindeki infrared bölgede ışıma yapar. Böylece İNFRARED PROJEKTÖR ile aydınlatılmış mutlak karanlık bir ortamda insan gözü hiçbir şey göremezken CCD kamera ile alınan görüntüde her türlü ayrıntı görünür.

İNSAN GÖZÜ HANGİ DALGABOYLARINDA IŞIĞI ALGILAR?

400 nm’ den – 700 nm’ ye kadar olan ışığı algılar, bu algılamanın renk karşılığı da aşağıdaki resimde gösterilmektedir. 

irspot

Kırmızıdan sonraki bölge infrared (kızılötesi) bölge olmaktadır.

 GRAFİK OLARAK

İNSAN GÖZÜ – CCTV  KAMERASI

ALGILAMA GRAFİĞİ

irprojektor

HER CCTV KAMERASI İNFRAREDE DUYARLI MIDIR?

Renkli kameralarda renklerin aslına uygun algılanması için   sensör önüne “infrared kesen filtre” konur. Bu filtre infarredi kestiği için sadece renkli kameralar infraredi algılayamaz. Day/Night kameralar gündüzleri (day)  Renkli görüntü verirken ışık seviyesi düştüğünde (night)  bu filtreyi otomatik olarak sensörün önünden  çekerek infrarede duyarlı hale gelir. Bu işleme ICR (Infrared Cutfilter Removal – infrared kesen filtrenin uzaklaştırılması) adı verilir. Bazı leldli, nispeten basit cctv  kameralarında ise  imalat aşamasında renkli sensörün önüne  “infrared kesen filtre” konmaz. Bu tür kameralar da infrarede duyarlıdır.

UNIVERSAL’İN İNFRARED PROJEKTÖR DENEYİMİ NEREDEN GELMEKTEDİR?

UNIVERSAL 1993 yılından itibaren İngiltere ve İtalya’dan çok sayıda İnfrared Projektörler ithal etmiş ve bunları gece görüşünde  kullanmıştır. 1999 yılından itibaren yarı iletken (LED) teknolojisi kullanan kendi tasarlayıp geliştirdiği projektörleri üretmektedir. UNIVERSAL tarafından üretilen INFRARED PROJEKTÖRLER uzun yıllardan beri tüm Türkiye sathında yaygın olarak kullanılmaktadır. UNIVERSAL’in 2010 yılında piyasaya çıkardığı UNI 100 ve UNI 200 ve mini robust modelleri  ise Dünya piyasasında en üst düzey özelliklere sahip olup, en ağır koşullarda, en güvenli şekilde çalışacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir.

mini robust, UNI 100 ve UNI 200  MODELLERİNİN TEMEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

• Toza ve Suya karşı en yüksek dayanıklılık IP 68,
• Darbelere dayanıklılıkta en yüksek derece IK10+
•EMC (ElectroMagnetic Compatibility) Yönetmeliklere uygunluk
•Ultraviole dayanıklı
•SAF VE MASİF ALUMİNYUM GÖVDE SAYESİNDE doğal soğuma kapasitesi çok yüksektir. Bu sayede emsallerine göre çok yüksek ışıma ve      uzun ömür elde edilebilmektedir.
•Paslanmaz metal aksesuarlar
•850 nm ve 940 nm dalga boyu seçenekleri
•Düşük güç tüketimi ile çok yüksek infrared ışıma
•220V AC, 48V DC , 24V DC versiyonları mevcuttur
•Fotosel sviç ile otomatik gündüz/gece çalışması
•20+ yıl Öngörülen Kullanım Ömrü
5 (BEŞ) YIL ÜRETİCİ GARANTİSİ (Sabit montajlarda)
•Bağımsız kurumlardan Kalite Belgeleri
•MIL-STD 461F opsiyonu
•Kamera ile Gündüz/Gece senkronizasyonu

Yukarıda anılan özellikler Bağımsız Kurumlar tarafından belgelenmiştir. Bu belgeleri web sitemizin Dokümanlar / Ürün Kalite Belgeleri bölümünde bulabilirsiniz. Bu testlerden birine örnek vermek gerekir ise IK10 testinde top mermisi şeklinde 5kg ağırlığında bir metal ağırlık boru içinden kılavuzlanarak 3 kez cihaz üzerine dikey olarak çarptırılmaktadır. Cihazda her hangi bir işlev yetmezliği veya deformasyon olmamalıdır. Bu test ve belgelendirme TSE laboratuarlarında yapılmıştır.

YUKARIDA ANILAN ÜSTÜNLÜKLERE İLAVETEN ÇOK BÜYÜK BİR AYRICALIK:

Özel tasarım MASİF ve SAF Aluminyum gövde sayesinde infrared ışıma çok
yüksektir, mevsimlere göre (soğuk-sıcak) değişmez ve çok uzun ömürlüdür (20+yıl).
Sağladığı gece görüşü çok net ve homojen olduğu için kameraların “hareket
algılama…. gibi” yapay zeka özelliklerinden yararlanma imkanı doğar. Bu da
kullanıldığı tesisi çok güvenli bir duruma getirir.

BU 3 MODELDEN  BAŞKA MODEL YOK MU?

Pek çok değişik modelimiz mevcut. Uygulamanıza göre size en uygun modelimizi seçenekli olarak sunabiliriz.

ASKERİ UYGULAMALARDA KULLANILIYOR MU?

En ağır koşullardaki çok özel askeri uygulamalarda cihazlarımız memnuniyetle kullanılmaktadır. Bu uygulamalar web sitemizde yer almamaktadır. Bu konular sadece askeri makamlar ile paylaşılmaktadır.

INFRARED PROJEKTÖRLÜ GECE GÖRÜŞÜNÜN TERMAL KAMERALI GECE GÖRÜŞÜNE ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?

Termal Kamera bir tür sıcaklık haritası çıkartır. Bir ortamdaki farklı sıcaklıktaki cisimleri gösterir. Bu yöntem ile elde edilen görüntüde insan teşhis etmek mümkün değildir. Ayrıca birçok ayrıntı görülemez. Örneğin yoldaki şerit çizgileri,insan yüzündeki kaş, göz gibi. INFRARED PROJEKTÖRLÜ Gece Görüşünde ise monokrom (siyah-beyaz) olarak ortamdaki her tür ayrıntı net olarak görülür ve insan teşhis edilebilir.

UNIVERSAL İNFRARED PROJEKTÖRLER PATLAMA RİSKİ OLAN BÖLGELERDE KULLANILABİLİR Mİ?

mini robust modelimizin EX-PROOF versiyonu mevcuttur. Atex sertifikasında tanımlandığı gibi Zone-2 özelliği taşıyan patlayıcı ortamlarda kullanılabilir.

İÇ ORTAMDA İNFRARED KULLANMAK GEREKİR Mİ? UYGUN MODEL?

Gece oluşan istenmeyen bir olayın aydınlatılması için iç ortamda da kullanmak gerekir. Özellikle Müze, banka, market, depo, fabrika,….gibi işyerlerinde gece mutlak karanlıkta dahi homojen, net bir görüntü için kullanılması gereklidir. Bu uygulamalarda micro indoor modelimiz özgün yapısıyla estetik görünümlü ve çok başarılıdır. Benzer netliğin ledli kameralar ile sağlanması çoğunlukla mümkün olamamaktadır.

 İNFRARED PROJEKTÖRLER GÖZE ZARAR VEREBİLİR Mİ?

İnsan gözüne kuvvetli bir görünen ışık tutulduğunda anında iris (göz bebeği) kısılarak ve gözkapağı kapanarak reflex olarak koruma sağlanır. Ancak insan gözü infrarede duyarlı olmadığından infrared ışımaya reflex olarak koruyucu reaksiyon vermez. Özellikle karanlık ortamlarda göz irisi açılır ve yakın mesafeden çok kuvvetli ışıma gözün içine girer ise gözde kalıcı hasar meydana gelebilir. Bu nedenle özellikle montajı yapan teknisyenler çok yakın mesafeden çalışan bir projektöre önlem almadan bakmamalıdırlar. Projektör yakınında bir iş yapılacak ise iş süresince İnfrared Projektörlerin elektriği kesilerek çalışması durdurulmalıdır. UNIVERSAL  projektörlerin  ön yüzünde bu nedenle “Dikkat Göze Zararlı Işıma“ uyarısı yazılıdır. Bu risk ne marka olursa olsun tüm infrared projektörler için geçerlidir. UNIVERSAL bu hususu cihaz ön yüzünde belirgin olarak belirten dünyadaki tek üreticidir.

İNFRARED  TEKNOLOJİSİ ÇEVRE DOSTU MUDUR?

Evet, çok büyük bir yararı ışık kirliliğinin önlenmesidir. Ayrıca trafik alanlarında kullanılan infrared projektörler sürüş güvenliği açısından çok güvenlidir. Trafik alanlarına yönlendirilmiş  görünen ışık projektörleri sürücüde yarattığı kamaşma nedeni ile sürüş emniyetini tehlikeye atmaktadır. Ayrıca UNIVERSAL infrared projektörler çok düşük enerji tüketimi ile çevre dostudur ve sağladığı enerji tasarrufu ile amortisman süresine katkıda bululnmaktadır.

İNFRARED KULLANILDIĞINDA DAHA UZUN SÜRE KAYIT TUTULUR MU?

Evet. UNIVERSAL infrared projektörlerin sağladığı iyi, homojen ve düzgün gece aydınlatması ile alınan görüntü harddiskte daha az yer kapladığından daha uzun süreli kayıt tutulabilir. Düzgün aydınlatılmamış, karlı, net olmayan gece görüntüleri harddiskte çok yer kaplayacağından kayıt süresi azalır.

İNFRARED PROJEKTÖRÜN KULLANILDIĞI UYGULAMALARDAN BAZI ÖRNEKLER  NELERDİR?

Her tür güvenlik amaçlı izleme, plaka okuma, sürücü teşhisi, mobese ve akıllı şehir sistemleri, para taşıma aracı iç aydınlatması, gece seyri için araç farı, doğal yaşam gece incelemesi, balık çiftlikleri, deniz taşıtları, demiryolları, araçaltı arama, rüzgar ve güneş enerji santralleri, machine-vision (cisim sayma, insan sayma, 

İNFRARED PROJEKTÖRLERİN MENZİLİNİ NELER AZALTIR?

Kameraya karşı kamaştırıcı ışıkların mevcudiyeti kameranın etki alanını azaltır. Ayrıca yakın mesafede infrared ışığın çarparak geri yansıdığı kamaştırıcı sahneler görüntünün iyi olmamasına neden olabilir. Örneğin, yakın mesafedeki ağaç dalları gibi. Kamera açısı ayarlanarak bu tür görüntüler olabildiğince alınmaz ise daha uzun menzilli gece görüşü sağlanır.

850nm ile 940nm İNFRARED AYDINLATMA ARASINDA NE FARK VARDIR?

850 nm dalgaboyu ile daha verimli gece görüşü sağlanır çünkü CCTV  kameralarının  bu dalgaboyundaki duyarlılığı  daha fazladır. 850nm ışımada tek dezavantaj İnfrared projektör yüzeyinde  kızıllığın fark edilmesidir. Trafik, şehir izleme mobese plaka tanıma gibi sistemlerde bu kızıllık bir sakınca teşkil etmediğinden bu tür sistemlerde 850nm kullanılır. Ancak tamamen farkedilmeyen bir gece görüş aydınlatması istenmesi durumunda 940nm dalgaboyunda ışıma yapan İnfrared Projektör kullanılır. Örnek olarak bir IP kameraya ilişkin algılama grafiği aşağıda yeralmaktadır.

infraredspot
Dalgaboyu (nm = nanometre)

INFRARED PROJEKTÖRLERDE AÇI İLE MENZİL İLİŞKİSİ NEDİR?

Açı genişledikçe daha fazla bölge aydınlatılmış olur ancak görülebilir uzaklık azalır, açı daraldıkça daha uzun mesafelerde gece görüşü alınabilir.

mini robust, UNI 100 ve UNI 200 PROJEKTÖRLERDE STANDART IŞIMA AÇILARI NELERDİR?

Standart ışıma açıları 25⁰, 45⁰, 60⁰, 90 ve 120⁰ dir.

INFRARED PROJEKTÖR AÇISI NEYE GÖRE SEÇİLMELİ?

Kamera açısına en yakın olan açı tercih edilmelidir.

INFRARED PROJEKTÖRLÜ GECE GÖRÜŞÜNÜN TERMAL KAMERALI GECE GÖRÜŞÜNE ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?

Termal Kamera bir tür sıcaklık haritası çıkartır. Bir ortamdaki farklı sıcaklıktaki cisimleri gösterir. Bu yöntem ile elde edilen görüntüde insan teşhis etmek mümkün değildir. Ayrıca birçok ayrıntı görülemez. Örneğin yoldaki şerit çizgileri, insan yüzündeki kaş, göz gibi. INFRARED PROJEKTÖRLÜ Gece Görüşünde ise monokrom (siyah-beyaz) olarak ortamdaki her tür ayrıntı net olarak görülür ve insan teşhis edilebilir.